Deklaracja dostępności serwisu Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Śląskiej
Biblioteka Śląska zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Śląskiej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Biuletynu Informacji Publicznej Biblioteki Śląskiej.
Data publikacji strony internetowej: 2024-12-06
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2024-12-06
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
Oświadczenie sporządzono dnia 2024-12-06. Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia 2024-12-06.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Dział Informatyczny, adres poczty elektronicznej informatyczny@bs.katowice.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu (+48) 32 208 37 71. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
 Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
 W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
 Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Skargi i odwołania
Nazwa organu odwoławczego: Dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach
Adres organu odwoławczego: plac Rady Europy 1, 40-021 Katowice.
Adres e-mail organu odwoławczego: bsl@bs.katowice.pl
Telefon organu odwoławczego: (+48) 32 208 38 75
Dostępność architektoniczna
Budynek Biblioteki Śląskiej (siedziba) - pl. Rady Europy 1, 40-021 Katowice Główne wejście do budynku wyposażone jest w podjazdy dla osób poruszających się na wózkach, wewnątrz - windę umożliwiającą przemieszczanie się do czytelni oraz 7 toalet dla osób niepełnosprawnych. W holu znajduje się wizualna informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku. Szczegółowych informacji udzielają również pracownicy pełniący dyżury w holu lub pracownicy ochrony.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Budynek Biblioteki Śląskiej - ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice Główne wejście do budynku wyposażone jest w podjazd i platformę przeznaczoną do transportu osób poruszających się na wózku inwalidzkim. W holu znajduje się wizualna informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Działu Biblioterapeutycznego w godzinach pracy lub pracownicy ochrony. W budynku dostępne są dwie toalety dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku funkcjonuje Dział Biblioterapeutyczny, który realizuje zadania zmierzające do przeciwdziałania wykluczeniu osób ze szczególnymi potrzebami. Osobom z dysfunkcją wzroku udostępniane jest urządzenie CZYTAK do odtwarzania książek mówionych, zapisanych cyfrowo na kartach pamięci oraz zbiór ok. 500 tytułów możliwych do odtworzenia.
Budynek Biblioteki Śląskiej - ul. Francuska 12, 40-015 Katowice Samodzielne korzystanie z wejście głównego do budynku dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim nie jest możliwe. Pracownicy Biblioteki Śląskiej zapewniają pomoc w przypadku wyrażenia chęci uczestniczenia w imprezach kulturalnych odbywających się w auli koncertowej, w Domu Oświatowym lub Instytucie Dokumentacji Architektury, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby w Dziale Administracyjno-Technicznym: tel. (+48) 32 208 38 71, administracja@bs.katowice.pl.
Udogodnienia
Budynek główny Biblioteki Śląskiej przy placu Rady Europy 1 w Katowicach zaprojektowano uwzględniając potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Jest nie tylko nowoczesny i dobrze wyposażony, ale również spełnia wysokie normy światowe. Podjazdy prowadzą zarówno do wejścia głównego, jak i do wejścia od strony parkingu. Wewnątrz budynku znajdują się dwie przestronne windy oraz pomieszczenia sanitarne przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Prócz udogodnień architektonicznych biblioteka dysponuje rozwiązaniami multimedialnymi, które ułatwiają odbiór tekstów osobom z niepełnosprawnością wzrokową:
- Czytak jest niewielkim urządzeniem przystosowanym do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Odtwarza książki mówione zapisane na kartach elektronicznych typu Compact Flash,
- Auto-Lektor to urządzenie umożliwiające osobom niedowidzącym i niewidomym zapoznanie się z tekstami zawartymi w książkach i czasopismach. Pozwala na zeskanowanie, a następnie odsłuchanie wybranego tekstu. Otrzymane w ten sposób pliki czytelnik może skopiować na własny nośnik i odtwarzać poza biblioteką.
W budynku biblioteki zlokalizowanym przy ul. Ligonia 7 mieści się m.in. Dział Biblioterapeutyczny, który pełni rolę ośrodka metodycznego dla bibliotek samorządowych województwa śląskiego w zakresie czytelnictwa osób chorych i niepełnosprawnych oraz biblioterapii. Został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez:
- wybudowanie podjazdu zewnętrznego,
- zainstalowanie windy dla wózków inwalidzkich,
- dostosowanie infrastruktury.